W 80 skarbów dookoła świata - Dan Cruickshank, profesor architektury i znany prezenter telewizji BBC, wyrusza z kamerą w 5-miesięczną podróż tropem 80 największych skarbów stworzonych przez człowieka. Zaczyna od Machu Picchu, starożytnego miasta Inków w Peru, kończy na Francji i katedrze w Chartres. Odwiedzane przez Cruickshanka miejsca, budowle i dzieła sztuki, którymi się zachwyca, należą do kanonu najcenniejszych zabytków kultury. Niektóre z nich można znaleźć w przewodnikach i albumach. Niektóre, jak rewolwer Colt z 1851 roku czy miecz samurajski, to indywidualny wybór autora. Ta różnorodność sprawia, że oglądając serial można poczuć się nie tylko jak turysta zwiedzający z przewodnikiem w ręku, ale również jak badacz i odkrywca nieznanych i fascynujących kultur.
Cz. 1
Od Peru do Brazylii